O projekcie

Projekt „Ukraińcy w bibliotece” powstał w 2018 r. Wtedy naszym celem było podniesienie kompetencji kadr bibliotecznych w zakresie wspierania i rozwoju czytelnictwa osób ze wschodu, które przyjeżdżają, aby żyć i pracować w Polsce.

W związku z wojną w Ukrainie projekt nie może działać w dotychczasowej formie. Cele, które wyznaczyliśmy sobie kilka lat temu, to teraz za mało. W zupełnie nowych warunkach poprzez działania w ramach projektu chcemy wspierać uchodźców z Ukrainy, jak również bibliotekarzy, którzy przychodzą im z pomocą.

Chcielibyśmy, aby osoby, które przyjeżdżają do Polski z Ukrainy, czuły się tutaj jak najlepiej. Często kierują swoje kroki do bibliotek, gdzie znajdują pomoc różnego rodzaju. Od dostępu do Internetu i drukarki, przez udział w zajęciach i zabawach przez dzieci, po możliwość wypożyczenia książek w języku ukraińskim.

Na stronie ukraincywbibliotece.pl umieszczamy materiały do pobrania oraz organizujemy akcje, które pomagają realizować powyższe cele. Dołącz do nas!

Aktualności

13 maja 2022

CZAS NA PODSUMOWANIE PIERWSZEJ AKCJI W RAMACH PROJEKTU „UKRAIŃCY W BIBLIOTECE”!

Pakiety 13 ilustrowanych bajek dla dzieci w języku ukraińskim (wydrukowanych przez Drukarnię TOTEM) oraz po jednym egzemplarzu komiksu „Kajko i Kokosz” (przekazanego na rzecz projektu „Ukraińcy w bibliotece” przez Wydawnictwo EGMONT) trafiły już do wszystkich 60 bibliotek.

Cały czas napływają do nas wiadomości e-mail ze zdjęciami książeczek otrzymanych w ramach akcji oraz półek z publikacjami w języku ukraińskim, które stworzyliście w swoich bibliotekach. Dziękujemy za udział w projekcie, za Wasze zaangażowanie i chęć pomagania. Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia, posty i wpisy na stronach www pozostałych bibliotek, które otrzymały pakiety książeczek. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii, gdzie publikujemy zdjęcia, które już do nas dotarły. Zobaczcie!

Banner zobacz galerię zdjęć

Co dalej? 

Pamiętamy o wszystkich bibliotekach, które zgłosiły się do projektu przez formularz! Cały czas pracujemy nad pozyskaniem kolejnych publikacji w języku ukraińskim, które będziemy rozsyłać według kolejności zgłoszeń w ramach kolejnych działań w ramach projektu „Ukraińcy w bibliotece”. Więcej informacji już wkrótce!

21 kwietnia 2022

Drodzy Bibliotekarze! Dziękujemy za zainteresowanie projektem „Ukraińcy w bibliotece” i za zgłoszenia do akcji „Bajki dla dzieci w języku ukraińskim dla bibliotek”. Liczba zgłoszeń, które otrzymaliśmy, przerosła nasze wszelkie przewidywania. Ogromnie cieszy nas tak duże zaangażowanie bibliotekarzy w pomoc uchodźcom z Ukrainy! Niestety nakład ilustrowanych bajek, który możemy rozdać w ramach akcji, jest ograniczony. Zgodnie z regulaminem pakiety trafią do tych bibliotek, które zgłosiły się jako pierwsze. 

ZOBACZ LISTĘ BIBLIOTEK, KTÓRE OTRZYMUJĄ KSIĄŻKI W RAMACH AKCJI „Bajki dla dzieci w języku ukraińskim dla bibliotek”

Jednocześnie spieszymy z wiadomością, że biblioteki, którym tym razem się nie udało, znajdują się obecnie na priorytetowej liście instytucji oczekujących na kolejne książki w języku ukraińskim, które już wkrótce będziemy rozsyłać w ramach projektu „Ukraińcy w bibliotece”!

21 kwietnia 2022

Dziś odbyło się webinarium dla bibliotekarzy, podczas którego:

  • podpowiedzieliśmy, jakie książki do nauki języka polskiego warto polecać osobom z Ukrainy
  • pokazaliśmy, w jaki sposób wykorzystać narzędzia Google do tworzenia dwujęzycznych formularzy
  • udostępniliśmy dwujęzyczną grę na smartfony stworzoną w aplikacji ActionTrack
  • zaprosiliśmy biblioteki powiatowe i gminne do udziału w akcji „Bajki dla dzieci w języku ukraińskim”

11 kwietnia 2022

We współpracy z drukarnią TOTEM, partnerem projektu Ukraińcy w bibliotece, wysyłamy do bibliotek zestawy książek dla dzieci  w języku ukraińskim. Drukarnia TOTEM przekazała Good Books ponad 700 bajek dla dzieci. Przygotowaliśmy zestawy, które wysyłamy do bibliotek powiatowych i gminnych. Aby otrzymać pakiet 13 książeczek, wystarczy wypełnić formularz. Wysyłkę będziemy prowadzić do wyczerpania nakładu. Przed przystąpieniem do akcji należy zapoznać się z regulaminem.

Organizatorzy i partnerzy i projektu

Good Books | ORGANIZATOR

Good Books od 15 lat zajmuje się szkoleniami dla bibliotekarzy, wydawców, księgarzy oraz nauczycieli. Celem firmy jest wspieranie rozwoju czytelnictwa w Polsce, zwłaszcza poprzez wdrażanie innowacji technologicznych oraz zmianę sposobu pracy z czytelnikami i użytkownikami bibliotek.

Zespół trenerów Good Books składa się z kilkudziesięciu ekspertów w swoich dziedzinach – doświadczonych praktyków i specjalistów. W ofercie znajduje ponad 150 szkoleń z różnych dziedzin.

Drukarnia TOTEM | PARTNER

W obliczu cyfryzacji, elektronicznej komunikacji i intensywnego tempa życia proponujemy innowacyjne rozwiązania, dzięki którym wydawcy mogą drukować szybko i efektywnie niskie nakłady książek w najwyższej jakości cyfrowej.